Every year, Campbell River residents are recognized for their outstanding environmental achievements as part of the City of Campbell River Stewardship Awards Program.  The Stewardship Awards started in 2001 and have been presented to individuals, groups, developers, businesses, industry representative and youth for their contribution to environmental protection. The awards are presented at the Haig-Brown Festival at the end of September.  The festival, hosted by the Museum, is a celebration of both World Rivers Day and the environmental and social causes championed by the Haig-Brown family, including conservation, fly-fishing, arts and literature, and social issues. The award categories include:

  • Air Quality / Alternative Transportation
  • Pesticide Free / Urban Agriculture
  • Water / Energy Conservation
  • Habitat Protection / Creation 
  • Waste Reduction
  • Youth Special Recognition 
  • Environmental Excellence

Click here to learn more or nominate someone for the 2019 Stewardship Awards.

Past Stewardship Award Winners


2018
Air Quality / Alternative Transportation:
Tom Porsberg
Pesticide Free / Urban Agriculture: Sherill Stone
Water / Energy Conservation: Dan Klinka
Waste Reduction: Rhonda Teramura from the Snowden Trail Challenge Organizers
Habitat Protection / Creation: Bob Tonkin
Youth Special Recognition: Anna Buck
Environmental Excellence: Jerry Fletcher

2018 Stewardship Awards










2017

Air Quality / Alternative Transportation: Karen Baily
Pesticide Free / Urban Agriculture: Ann Hazlett
Waste Reduction: Catherine Mendard, grade 5/6 teacher at Ecole Mer-et-Montagne
Habitat Protection / Creation: Dave Hadden
Youth Special Recognition: Ecole Willow Point
Environmental Excellence: Chuck DeSorcy

2017 Stewardship Award Recipients










2016
Air Quality / Alternative Transportation:
Frank Jones & Marcus Willems
Pesticide Free / Urban Agriculture: Ross Mountain Farm (Michelle White)
Water / Energy Conservation: Sidney Demuth & Jack Worsley
Waste Reduction: David Barr
Habitat Protection / Creation: Bill Murray & Dave Cunning
Youth Special Recognition: Keely Finn, Mackenzie Bryla & Alexandira Uzzell-Paulos from Dionne Lapoint-Bakota's Grade 6/7 Southgate class
Environmental Excellence: Mainstream Biological

Group shot


2015

Air Quality / Alternative Transportation: Norbert Meding 
Pesticide Free / Urban Agriculture: Campbellton Neighbourhood Association
Habitat Protection / Creation: The Tyee Club of British Columbia
Youth Special Recognition: Jacob Hicks
Environmental Excellence: Barry Peters

 
2015 Stewardship Award Group Photo











2014 

Air Quality / Alternative Transportation: Don Johnson   
Pesticide Free / Urban Agriculture: Connie Kretz
Water / Energy Conservation: Luisa Richardson
Habitat Protection / Creation: Cynthia Bendickson
Waste Reduction: Patti Mertz - CR Hospital Foundation
Youth Special Recognition: Manesha Bains
Environmental Excellence: Marjorie Greaves

2014 Stewardship Awards Group recipient shot 











2013

Air Quality / Alternative Transportation: Clean Sweep Chimneys    
Pesticide Free / Urban Agriculture: Chelsea Holley
Water / Energy Conservation: The Loeb family (Jeremy, Jennifer, Gideon, Hannah and Daniel)
Habitat Protection/Creation: Clay Carlson 
Waste Reduction: Kathleen Sharpe & Bud Logan
Youth Special Recognition: Ecole Phoenix Grade 6/7 teacher, Dionne Lapointe-Bakota
Environmental Excellence: Leona Adams



2012
Air Quality: Julie Stewart, Quality Stoves & Fireplaces Ltd    
Pesticide Free: Jason Price – Campbell River Indian Band
Water / Energy Conservation: Ray & Mary Ann Dupuis
Habitat Protection / Creation: Irv Penner
Waste Reduction: Bains Family
Youth Special Recognition: Danielle Myers – Recent Timberline Graduate
Environmental Excellence: Kira DeSorcy 



2011

Air Quality: Guardian Chimney Services 
Pesticide Free: Elaine Jansen, the “Compost Diva”
Water / Energy Conservation:
School District 72 – Steve Woods, Manager of Operations
Habitat Protection / Creation:
Tom Easton
Waste Reduction:
Susan Black Clean Living Initiative
Youth Special Recognition:
1st Willow Point Scout Group
Environmental Excellence:  
Morgan Ostler 



2010

Individual Category: Jamie Alguire
Development, Business & Industry: Dan Sampson, Parkway Properties
Group: Ms. Dominique Joyal, School District 93
Youth Individual: Rupert Love
Youth Group: Nigel Lambeth
Special Recognition: Jim Dubois



2009

Individual Category: Roy Myers, James Smith
Development, Business & Industry: Luisa Richardson, Environmental Educator
Group: River City Cycle Club including Tom Porsborg
Youth Individual: Mike Pickford
Youth Group: Carihi Green Team
Special Recognition:  Sandra Milligan


What's New
Nov 01, 2018 New marine habitat
Nov 02, 2017 CRadvantage goes live!
Jul 25, 2017 Chalkfest returns!
Jun 30, 2017 Celebrate Canada Day!
Jan 09, 2017 2016 Year-in-Review
Dec 20, 2016 Tourism update!
Nov 16, 2016 Fire Chief for a Day
Oct 11, 2016 Afternoon garage fire
Sep 20, 2013 Walk-ability Survey
Sep 20, 2013 Tidemark grant in aid
Sep 21, 2013 ECAP
Sep 21, 2013 George Paul Passing
Sep 21, 2013 MyCity info update
Sep 21, 2013 Seed saving
Oct 08, 2013 Fire Prevention Week
Feb 24, 2014 Roads Update
Sep 24, 2014 Fall Fire Safety
Dec 18, 2014 Fawn Rd. house fire
Feb 06, 2015 Fire crews kept busy
Feb 26, 2015 Mobile home fire
Jun 26, 2015 New art summer camps
Dec 04, 2015 Storm Warning!
Jan 04, 2016 Jan. 1 City Currents
Jan 07, 2016 New Robron Field open!